چسب سیلیکون چیست؟

تعریف چسب سیلیکون

چسب سیلیکون از نوع چسب های پلیمری هستندکه دارای پایه آلی و فرم آن بصورت ژل دارای خواص ویژه و منحصر بفردی است که از سایر چسب ها آن را متمایز می کند و  این به دلیل متفاوت بودن ساختار اسکلت اصلی در چسب های سیلیکونی می باشد. فروش چسب های سیلیکونی به دلیل نوع ساختار شیمیایی خاص خود که از مقاومت بالایی برخوردارند و همچنین در دماهای پایین و هم در دمای بالا قابل استفاده می باشند، بیشتر است. چسب سیلیکون ایزو نسبت به چسب های دیگر در بازار دارای یک تفاوت عمده بوده و آن حالت کششی یا کشسانی بیشتر است. چسب سیلیکون بی بو که در صنعت تولید می شوند عمدتا در گروه متیل یا فنیل ها قرار دارند.
سیلیکون ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

الف) استوکسی

ب) خنثی


سیلیکون های خنثی :

جزء دسته ای از سیلیکون هایی هستند که مقاومت بالا و ماندگاری آن ها نیز نسبت به سیلیکون های استوکسی بیشتر است. سیلیکون های خنثی بدون بو بوده و مقاومتی در برابر اشعه های فرا بنفش دارند.


سیلیکون های استوکسی :

دارای پایه ی اسیدی هستند و از ترکیب سیلیکون و یک حلال ایجاد شده اند. سیلیکون های استوکسی بوی تندی دارند. این محصولات به صورت رنگی تولید می شوند و قابلیت اضافه کردن رنگ در حین اجرا را ندارند. خشک شدن سیلیکون های استوکسی معمولا زمان بر است.


کاربرد چسب های سیلیکونی چیست ؟

چسب سیلیکون بی رنگ به دلیل مقاومت بالایی که در برابر رطوبت دارند بهترین انتخاب برای درزهای اطراف وان های حمام، سرویس های بهداشتی و سینک های ظرف شویی می باشند. قابلیت چسبندگی بر روی سطوح مختلف سنگی، سرامیکی، شیشه ای، پلاستیکی، فلزی آلومینیوم، استیل، کاشی و سرامیک و نیز PVC و غیره را دارد. این چسب ها همچنین برای فضاهای خارجی ساختمان جهت محافظت از رطوبت و سایر عوامل آب و هوایی مناسب می باشند. قیمت چسب سیلیکون نسبت به چسب های دیگر مناسب می باشد از این رو دارای خاصیت الاستیک، ماندگاری بسیار طولانی، قدرت چسبندگی بالا و تقریبا استفاده برای تمام سطوح است. یکی از رایج ترین موارد استفاده از چسب های سیلیکون استفاده در خانه است. معمولا از این چسب برای ساخت آکواریوم های زینتی و برای آببندی سطوحی مانند سرامیک کف، کاشی های بدنه، در تولید شیشه های دوجداره برای چسباندن شیشه ها به هم، برای عایق کاری و ضد آب کردن قطعات الکترونیکی، همچنین برای چسباندن ال ای دی ها به پاور به عنوان عامل اتصال قطعات، در موتورهای خودرو مانند واشر خودرو استفاده می شود.


مزایای استفاده از چسب های سیلیکونی :

  • مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی مختلف
  • مقاومت در برابر فشار
  • انعطاف پذیری بالا
  • مقاوم در برابر اشعه ی فرا بنفش
  • موجود در رنگ های مختلف
  • و موارد دیگر
توضیحات برای عکس ثبت نشده

همان طور که اشاره کردیم چسب های سیلیکونی برای درزهای کاشی ، سنگ و سرامیک و سایر سطوح مختلف مناسب می باشد و عمده ترین وظیفه ی آن آب بندی سطوح در سرویس های بهداشی، حمام و آشپزخانه ها می باشد. اجرای غلط و بی کیفیت چسب های سیلیکونی می تواند مانع عملکرد درست چسب و ایجاد ظاهر ناخوشایندی در سطح کار شود. بنابراین در هنگام اجرای این چسب به مراحل زیر توجه کنید:
-به منظور بهترین کارایی چسب سیلیکون از خشک و تمیز بودن سطح اطمینان حاصل کنید .
-چسب سیلیکون را در سطح مورد نظر به راحتی بریزید. باقی مانده های اضافی چسب سیلیکون به راحتی با آب و صابون قابل پاک شدن است.

مراحل اجرای چسب سیلیکونی:

• آماده سازی سطح کار:
قبل از اجرای چسب روی سطح مورد نظر، ابتدا اگر روی سطح چسب یا ماده ای باقی مانده باشد باید آن را از بین ببریم. این کار را با خراشیدن سطح با تیغ یا یک چاقو انجام می دهیم. توجه داشته باشید که سطح کاملا تمیز و عاری از لکه هایی مانند روغن ،خاک و غیره باشد. بنابراین سطح را کاملا تمیز کنید.
• ایجاد پوشش:

با استفاده از چسب های نواری در اطراف سطح مورد نظر که قصد اعمال چسب سیلیکون را دارید یک پوشش ایجاد کنید تا هم از کثیف شدن سطوح اطراف جلوگیری کنید و هم اجرای چسب را با دقت بیشتر انجام دهید.
• آماده کردن کارتریج:

با یک چاقو یا تیغ، سر کارتریج سیلیکون را برش داده و مطمن باشید که برش به اندازه ای کوچک هست که می توانید میزان خروجی چسب را کنترل کنید.سپس کارتریج را داخل گان سیلیکونی جایگذاری کنید.
ابتدا چسب و میزان خروجی آن را امتحان کنید. توجه داشته باشید که چسب به صورت روان جریان داشته باشد.
• اجرای چسب روی سطح:

کارتریج را بالای سطح مورد نظر با زاویه ی ۴۵ درجه نگه داشته و چسب را اعمال کنید. توجه داشته باشید که در طول اجرای چسب، کارتریج را بر نداشته و ریختن چسب را متوقف نکنید تا جایی که سطح مورد نظر تمام شود. با این کار چسب به صورت یکنواخت روی سطح اجرا میشود و بریده بریده نخواهد بود.
• شکل دهی:

به منظور ایجاد سطحی یکنواخت روی کار، به وسیله ی یک کاردک چسب را در محل اجرا شکل دهید تا یک پیوند صاف و یکنواخت بین درز ها ایجاد شود.
• برداشتن پوشش:

بعد از اتمام کار باید سریعا اقدام به برداشتن پوشش کرد. زیرا ممکن است که چسب سیلیکون، پوشش را ذوب کند.


نکات ایمنی هنگام اجرای چسب اپوکسی :

  • در محل اجرای چسب از تهویه مناسب استفاده کنید.
  • هنگام کار حتما از دستکش و ماسک مناسب استفاده کنید. 
  • در صورت تماس چسب با پوست یا چشم سریعا آن را بشویید.
  • مراقب جرقه ها و اشعه ها هنگام اجرای کار باشید.
توضیحات برای عکس ثبت نشده

انواع رنگ چسب سیلیکونی

چسب های سیلیکونی در انواع رنگ از شفاف یا بی رنگ، سفید، مشکی، قرمز در بازار قابل خریداری است.

۱- چسب سیلیکون شفاف یا بی رنگ : چسب مخصوص آئینه (نوترال)، چسباندن شیشه های آکواریوم، به عنوان درزگیر سینک ظرفشویی در آشپزخانه و غیره

۲- چسب سیلکون سفید : آب بندی پنجره، درزگیری کاشی، درز گیری وان حمام، روشویی، سرویس بهداشتی و غیره

۳- چسب سیلیکون مشکی : چسباندن شیشه ماشین و گسکت میکر 

۴- چسب سیلیکون قرمز : چسب واشر ساز به عنوان چسب سیلیکون حرارتی یا چسب سیلیکون نسوز شناخته می شوند.


روش های پاک کردن چسب سیلیکون:

چسب سیلیکون به دلیل داشتن اکسیژن در ساختار خود معمولا به زمان زیادی برای خشک شدن نیاز ندارد. از طرف دیگر نیز به دلیل ساختار محکم خود در صورتی که بر روی چیزی ریخته و خشک شود به سختی پاک می شود. بنابراین در اختیار داشتن اطلاعاتی در مورد حلال چسب سیلیکونی کمک زیادی به ما می کند.

برای نحوه پاک کردن آن به موارد زیر توجه کنید:

در صورتی که چسب سیلیکون بر روی دست و یا لباس شما ریخته شود و تا زمانی که هنوز خشک نشده باشد باید آن را با یک تیکه نایلون و یا پارچه پاک کنید. سعی کنید از نایلون استفاده کنید، زیرا واکنشی با چسب نشان نمی دهد و راحتتر آن را پاک می کند. پس از آن برای از بین بردن اثر کامل آن را زیر آب گرفته و کامل بشویید. در صورتی که چسب خشک شده است، کار سختی برای پاک کردن آن دارید. اگر امکان کندن چسب از روی سطح وجود دارد، سعی کنید آن را با کاردک از روی سطح جدا کنید. در صورتی که امکان کندن آن را ندارید، باید از حلال هایی همانند استون و سرکه استفاده کنید. در صروت نیاز می توانید چسب سیلیکون را به وسیله سشوار گرم کرده و پس از شل شدن بافت چسب، آن را از روی سطح جدا کنید.


فروش چسب سیلیکون

سایت فروش رنگ و چسب آذری با فروش انواع چسب، به صورت اینترنتی، تحت برندهای مطرحی همچون چسب رازی، چسب جلاسنج، چسب غفاری، چسب پاتکس، چسب مشهد پارس، چسب IZO. خرید انواع چسب از کارخانه و بدون واسطه و فروش با قیمت های مناسب را برای مشترکان تسهیل کرده است. فروش عمده چسب های سیلیکون در سایت آذری انجام می گیرد.

محصولات مرتبط

مقالات مشابه

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت رنگین رفاه آذران می باشد.